Czym jest dopamina i jak dbać o jej odpowiedni poziom w organizmie?

823

Dopamina to hormon odpowiedzialny za naszą motywację, odczuwanie przyjemności i aktywowanie ośrodka nagrody w mózgu. Razem z napełniającą nas optymizmem serotoniną, lubiącą przygody adrenaliną i wywołującym napięcie kortyzolem, dopamina nadaje naszemu życiu barw i pomaga nam zmagać się z rzeczywistością.

Jak działa dopamina?

Ten hormon wywołuje w nas poczucie spełnienia i zadowolenia, które ogarnia nas zwykle, kiedy udaje nam się coś osiągnąć lub gdy zajmujemy się czymś przyjemnym. Gdy zalewa nas dopamina świat nabiera pięknych barw, a nasza motywacja jest na bardzo wysokim poziomie. To z kolei sprawia, że chcemy jej kolejnego wyrzutu, więc powtarzamy dane czynności, tworząc nawyki i przyzwyczajenia. Dopamina wpływa na nasz mózg, kiedy:

 • jemy coś pysznego,
 • uprawiamy sport,
 • otrzymujemy pochwałę,
 • oddajemy się czynnościom seksualnym.

Wszystko to w naturalny sposób poprawia nasz humor i motywuje w pracy, szkole czy podczas treningu. Dlatego zwie się dopaminę hormonem motywacji, który dodaje nam energii i pomaga się skupić na wykonywanym zadaniu. Wizualizując sobie obrany cel, z pomocą tego związku chemicznego łatwiej nam dobrnąć do mety, gdzie czeka na nas nagroda i świetne samopoczucie.

Możemy też doznać upojenia dopaminą z innych źródeł, jak spożycie kofeiny, alkoholu, żywności bogatej w tłuszcz i cukier, palenie papierosów czy zażywanie narkotyków. Ten stan euforii po wspomagaczach zapewni nam natychmiastową przyjemność, ale ma także ogromny i długofalowy wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną.

Dlatego choć dopamina jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i stanu psychicznego, zaleca się wspomaganie jej w naturalny sposób, bez sztucznych wspomagaczy. Oczywiście kawa czy pączek nie mają tak niszczącego wpływu na nasze zdrowie jak palenie czy zażywanie narkotyków, jednak i one w nadmiarze mogą prowadzić do chorób.

Jak rozpoznać niski poziom dopaminy?

Badania wykazały, że osoby, które wysoko ustawiają sobie poprzeczkę i lubią wyzwania, posiadają naturalnie wysoki poziom dopaminy w organizmie. Takie osoby są również bardziej skłonne do podejmowania ryzyka i często to one triumfują nad mniej zmotywowanymi kolegami i koleżankami. Zdarza się jednak, że nasz poziom hormonu odpowiedzialnego za skupienie i motywację jest niski. Niedobór dopaminy może prowadzić do szeregu dolegliwości psychicznych i zmian w zachowaniu oraz funkcjonowaniu organizmu jak:

 • przewlekłe zmęczenie i niski poziom energii,
 • brak chęci do działania i apatia,
 • zapominalstwo,
 • trudności w koncentracji, pracy i nauce,
 • wahania nastrojów,
 • chęć na tłuste lub słodkie przekąski,
 • bezsenność.

Jak w naturalny sposób pobudzić poziom dopaminy?

Ruszaj się. Nie ważne czy będziesz pocić się na siłowni, pójdziesz pobiegać, czy zajmiesz się wyciszającą jogą. Już po 10 minutach aktywności fizycznej podniesie się Twój poziom dopaminy, przygotowując Cię na kolejne wyzwania.

Badania wykazały również, że praktykowanie uważności ma wspaniałe rezultaty przy wydzielaniu tego pożądanego hormonu. W czasie medytacji ilość dopaminy zalewającej nasz mózg może wzrosnąć aż o 65%. Wiele osób twierdzi również, że medytowanie wpływa pozytywnie na wiele obszarów ich życia i uodparnia je na stres. W Internecie znajdziesz wiele nagrań pomagających przejść przez nawet najkrótszą medytację. Istnieje również wiele poświęconych temu zagadnieniu aplikacji. Już kilka minut wyciszenia dziennie może mieć zbawienne skutki na nasz nastrój i zdrowie psychiczne.

Warto również zadbać o dietę wysoką w białko, a dokładnie w aminokwas o nazwie tyrozyna. Nasz organizm przetwarza go na dopaminę. Dbajmy też o odpowiednią ilość snu i odpowiedni poziom witaminy D. Wytwarza się ona podczas kontaktu naszej skóry ze słońcem, więc w okresie jesienno-zimowym mogą pojawiać się jej niedobory i konieczna jest suplementacja, najlepiej po wykonaniu badań i konsultacji z lekarzem.

By uprzyjemnić sobie wytwarzanie dopaminy, oddawaj się ulubionemu hobby jak słuchanie muzyki, gotowanie, majsterkowanie czy spędzanie czasu z bliskimi. Satysfakcja gwarantowana.

5/5 - (1 vote)
6 / 100

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here