Jak się rozwijać? Jak zmienić swoje życie na lepsze?

783

Przyszedł moment w Twoim życiu gdy zapragnąłeś zmian. Starasz się uczyć codziennie nowych umiejętności, zdobywasz wiedzę, jednak to jeszcze nie to czego byś chciał? Poznaj fundamenty rozwoju osobistego, dzięki którym zmienisz swoje życie na lepsze, a nauką będzie Twoją codzienną, przyjemną rutyną.

Rozwój osobisty w dzisiejszych czasach może już zdawać się wyświechtanym frazesem. Jednak jeżeli to czytasz, to zdajesz sobie sprawę z faktu, że szeroko pojęty rozwój, czy to intelektualny, duchowy czy fizyczny jest nam ludziom potrzebny niczym tlen. Bez niego żyjemy nieświadomie, tak naprawdę wegetując. Poznaj kilka bardzo ważnych czynników, które mają ogromny wpływ na Twój rozwój.

Zacznij od planu

Obojętnie co robisz zaplanuj to. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż z odpowiednim planowaniem jesteś w stanie osiągać niesamowite rezultaty w o wiele krótszym czasie, niż bez planowania. Rób np. codziennie wieczorem dokładny plan następnego dnia. Uwzględni w nim także odpoczynek.
Następnym, większym krokiem jest planowanie długoterminowe. Czego od siebie oczekujesz przez najbliższy miesiąc? Pół roku? Rok? 5 lat?
Wypisz po kolei wszystkie swoje cele krótko, średnio i długoterminowe.
Pamiętaj, że maja one być osiągalne, mierzalne i określone w czasie.

Zostań specjalistą

Zapewne masz coś w czym czujesz się dobry, bądź zmierzasz w tym kierunku. Jeżeli nie, ciągle próbuj nowych rzeczy, a gwarantuje Ci – w końcu to znajdziesz. Później zostaje Ci tylko zostać ekspertem w danej dziedzinie, dzielić się swoją wiedzą z innymi, organizować szkolenia i różne eventy. Jest to prosta droga do sukcesu niezależnie od tego czym się zajmujesz/chcesz się zajmować.

Znajdź mentora

Superbohater bez peleryny. Twój archetyp, wzór. Idol i ideał niczym posąg grecki. Posiadanie mentora to kluczowa sprawa, jeżeli chcesz iść po sukces na skróty. Zamiast na swoich, możesz się uczyć na jego błędach, podążać za bezcennymi wskazówkami. Doświadczenie jest tu niezmiernie ważne. Perspektywa kogoś kto już jest na samym szczycie może odsłonić Ci dużo możliwości. Jak odnaleźć swojego mentora? Obecnie masz ogromny wybór w poszukiwaniach. Możesz szukać na YouTube, Facebooku, Instagramie, Twitterze i oczywiście w księgarniach.

Nie porównuj się do innych – porównuj się do siebie

Złota rada, z którą powinien zapoznać się każdy adept rozwoju osobistego. Nigdy nie porównuj się z innymi. To zły, bardzo niemiarodajny punkt odniesienia. Jedyną osobą, z którą się porównujesz, musisz być Ty sam. Tylko tak dostrzeżesz rezultaty swoich działań. Staraj się być lepszy od siebie z dnia poprzedniego. Tylko tyle i aż tyle.

Z kim przystajesz..

Zapewne słyszałeś to znane powiedzenie. Z kim przestajesz – takim się stajesz. Jest to 100% prawda, potwierdzona licznymi badaniami. Wynika z nich, że jesteśmy wypadkową 5 osób, z którymi najczęściej spędzamy swój czas. Zrób listę tych osób i odpowiedz na pytanie: czy pomagają czy przeszkadzają Ci w rozwijaniu swojego potencjału? Wiem, że możesz nie chcieć wyrzucić tych ludzi ze swojego życia (albo jest to niemożliwe). Ale w sytuacji, gdy przeszkadzają Ci w rozwijaniu siebie – musisz przynajmniej ograniczyć z nimi kontakty i zastąpić na ludzi, od których możesz się dużo nauczyć, bądź są w miejscu, do którego zmierzasz.

Metoda kaizen – powoli do przodu

Metoda kazein, czyli metoda małych kroków jest rewelacyjną metodą do osiągania wielkich celów. Zacznij od czytania 20 stron książek o interesującej Cię tematyce, napisz jeden tekst na bloga, zrób jedno zdjęcie, wywiad, posłuchaj jednego podcastu, zagadaj do jednej nieznajomej osoby z Twojej branży. Chodzi o to, iż zaczynając małymi kroczkami i stopniowo zwiększając intensywność swoich starań jesteś w stanie osiągnąć więcej. Skakanie na głęboką wodę jest przereklamowane.

Eksperymentuj, nie bój się zmian

To co hamuje większość osób, to strach przed zmianami. Jako ludzie często się przed nimi bronimy. Jest nawet takie ładne powiedzenie, z którymi się utożsamiamy: „lepsza znana buda, niż nieznany pałac”. To dużo mówi o naszym podejściu do zmian. Jednak jeżeli naprawdę chcesz się rozwijać – musisz być gotowy na ciągłe zmiany. Życie to czasownik i pasmo nieustających zmian. Musisz być na to gotowy.

Strefa bez-komfortu

Jeżeli czytałeś już cokolwiek o tematyce, której poświęcam ten artykuł – zapewne wiesz, że powinieneś przekraczać swoją strefę komfortu. Znaczy to tyle, że codziennie, dzień za dniem powinieneś robić coś co wprawia Cię w zakłopotanie. Coś, co jest lekko ponad Twoje siły. Coś czego się boisz i coś czemu się opierasz i nie do końca Ci się podoba. Masz to? Zacznij od początku – zapisz i zaplanuj przekraczanie strefy komfortu.

Cierpliwość i samodyscyplina

Jeżeli jest coś arcyważnego, fundament całego rozwoju osobistego, wszelkich zmian, to moim zdaniem są to te dwie cechy: cierpliwość oraz samodyscyplina. Dlaczego? A no dlatego, że pierwsze jest Ci potrzebne, gdyż sukces i rozwój nigdy nie przychodzą z dnia na dzień ot tak. Będziesz musiał sporo się namęczyć aby wieść życie swoich marzeń. Druga cecha jest Ci potrzebna abyś krok po kroku dążył do wyznaczonego celu, bez względu na okoliczności, pogodę, samopoczucie. To Twój wewnętrzny motywator każdego dnia. Jeżeli przeanalizujesz życie ludzi, którzy odnieśli sukces (co nawiasem mówiąc Ci polecam) to zdasz sobie sprawę, że dosłownie KAŻDY posiadał te 2 cechy charakteru.

Rate this post
12 / 100

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here