Spis treści
Polska może się pochwalić wieloma pięknymi zamkami, w gronie których nie brak cennych perełek dawnej architektury. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie krajoznawczej wycieczki po kraju? Oto 7 zamków, które z pewnością zasłużyły na większe zainteresowanie z naszej strony.
TOP 7: Zamek Działyńskich w Kórniku
Zamek Działyńskich w Kórniku jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Wielkopolski. Ta neogotycka budowla zachwyca swą formą i pięknymi wnętrzami, a spacer po jej wnętrzach pozwala turystom nacieszyć się widokiem cennych dzieł sztuki. W miejscu tym można również zdobyć wiele cennych wiadomości na temat tak zasłużonego dla polskiej nauki i kultury człowieka, jakim był hrabia Tytus Adam Działyński. To dzięki niemu zaczęła tu powstawać potężna Biblioteka Kórnicka, pełna cennych starodruków oraz rękopisów. Wiele zasług dla Kórnika miał też syn Tytusa – Jan, któremu zawdzięczamy założenie tutejszego Arboretum.
TOP 6: Zamek Joannitów w Pęzinie
Kto podczas zwiedzania Pomorza będzie chciał poszerzyć swą wiedzę na temat Joannitów, ten koniecznie powinien się zatrzymać w Pęzinie. Ta ciekawa miejscowość pod koniec XIV wieku trafiła w ręce Joannitów, którzy wkrótce rozpoczęli tu budowę obronnego zamku. Po stu latach zamek ten trafił w ręce rodziny Borków, która znacznie rozbudowała ów zamek. Do dziś jest to cenny zabytek, który skutecznie przyciąga uwagę miłośników historii oraz amatorów obronnej architektury.
TOP 5: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest cennym zabytkiem, którego podczas zwiedzania Pomorza nie można pominąć. Jego historia sięga połowy XIV wieku, choć swą obecną formę w znacznej mierze zawdzięcza on wielkiej przebudowie z XVI stulecia oraz wielkiej odbudowie, przeprowadzonej po zakończeniu II wojny światowej. Wyremontowany po wielkich zniszczeniach zamek świetnie sprawdza się dziś jako miejsce wielu ważnych wydarzeń kulturalnych oraz ciekawych wystaw, dzięki którym stał się bardzo ważnym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście.
TOP 4: Zamek Czocha
Zamek Czocha to jeden z cenniejszych skarbów, z jakimi można się spotkać na terenie Dolnego Śląska. Przyciąga on malowniczą okolicą, ciekawą sylwetką oraz sięgającą czasów średniowiecza historią. I choć budowla ta może się pochwalić długimi dziejami, od lat najchętniej zaglądają tu osoby zainteresowane historią II wojny światowej. Część wojennych (i nie tylko) tajemnic można odkryć w trakcie spaceru po zamkowych wnętrzach, podczas którego można posłuchać ciekawych opowieści przewodnika. Można też wspiąć się na zamkową wieżę i z góry spojrzeć na dolinę Kwisy oraz utworzony na tej rzece zbiornik wodny.
TOP 3 : Zamek królewski w Warszawie
Choć po zniszczeniach z czasów II wojny światowej odbudowano go dopiero w latach 70-tych XX wieku, prezentuje się on wspaniale i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w polskiej stolicy. Zamek królewski, znany jako miejsce spotkań posłów i senatorów, był świadkiem wielu ważnych dla kraju wydarzeń. To tu podejmowano najważniejsze decyzje na temat Rzeczypospolitej i jej przyszłości, to tu uchwalono Konstytucję 3 Maja. Po I wojnie światowej miał tu swą siedzibę Naczelnik Państwa, a w latach 1926-1939 Prezydent RP. Dziś odbudowany starannie zamek świetnie sprawdza się jako siedziba muzeum, którego zbiory mogą oczarować i pasjonatów historii, i miłośników sztuki.
TOP 2: Zamek Hochbergów w Wałbrzychu
Zamek Książ w Wałbrzychu to wspaniała budowla, która zaczęła powstawać w czasach średniowiecza i która była konsekwentnie rozbudowywana aż do XX stulecia. Choć budowę zamku rozpoczęli śląscy Piastowie, dziś Książ kojarzony jest z rządzącymi tu przed kilkaset lat Hochbergami. Dziś zamek ten jest chętnie odwiedzany przez turystów, na których czekają tu i piękne wnętrza, i wspaniałe tarasy. Zamek Książ to również tajemnicze podziemia, które Niemcy zaczęli drążyć podczas II wojny światowej. Jakie było ich przeznaczenie? To tajemnica, która sprawia, iż zamek ten przyciąga nie tylko pięknym wyglądem, ale i swą atmosferą.
TOP 1: Zamek krzyżacki w Malborku
To najcenniejsza pamiątka po Krzyżakach na ziemiach polskich oraz cenna perełka architektury, która zachwyca zarówno swą formą, jak i potężnymi rozmiarami. Siedziba wielkich mistrzów krzyżackich jest dziś ważną atrakcją turystyczną, a mieszczące się tu muzeum przyciąga tłumy turystów z całej Europy. Nie powinno do dziwić, gdyż takie atrakcje, jak Pałac Wielkiego Mistrza oraz Wielki Refektarz mogą zrobić ogromne wrażenie nawet na tych najbardziej doświadczonych turystach.
Zamki, które przetrwały do naszych czasów na terenie Polski, tworzą ciekawą i niezwykle zróżnicowaną grupę zabytków, które mogą każdego z nas oczarować swym pięknem. Obronne zamki rycerskie, siedziby możnych panów – takie atrakcje mogą zachwycać nie tylko miłośników historii, ale i tych turystów, którzy w trakcie podróży po kraju chcą się nacieszyć widokiem cennych perełek dawnej architektury.
PS. Zamek ze zdjęcia głównego to Neuschwanstein w południowej Bawarii (Niemcy).