Pierwsze wakacje w Egipcie – co warto wiedzieć?

930

Egipt to wakacyjny kierunek wybierany każdego lata przez wielu Polaków. Jego słoneczne kurorty oferują bardzo rozbudowane zaplecze dla turystów, a cena wakacji nie przyprawia o ból głowy. Pierwszy wyjazd do tego pięknego kraju nie musi, a nawet nie powinien być stresujący! Przedstawiamy poradnik, w którym rozjaśniamy wątpliwości i odpowiadamy na najważniejsze pytania. Oczywiście poparte realnym doświadczeniem. Zapraszamy do lektury!

Na co zwrócić uwagę wybierając hotel w Egipcie?

Wyspa Giftun – Hurghada

Miasto

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest miasto do którego chcemy się wybrać. W tym przypadku można się zasugerować wylotami z najbliższego miasta, ponieważ nie każde lotnisko ma połączenie z każdym egipskim kurortem. Przykładowo, z Wrocławia dolecimy tylko do Hurghady lub Marsa Alam.

  • Hurghada – bardzo znany kurort z wieloma hotelami dla każdego. Zadowolona będzie rodzina z dziećmi jak i podróżująca para. Hotele blisko miasta, ciekawa marina na spacer, polecamy. Plusem jest także duża ilość wycieczek fakultatywnych oraz oceanarium i delfinarium w mieście.
  • Marsa Alam – zdecydowanie mniej hoteli niż w Hurghadzie. Większość z nich na kompletnym odludziu. Na zakupy można wybrać się do pobliskiego Port Ghalib. Jeśli interesują Cię rafy koralowe lub nurkowanie to Marsa Alam będzie idealnym wyborem. Istnieje naprawdę duża szansa spotkania żółwi lub krów morskich. Często, w morzu czerwonym pojawiają się też delfiny. Idealna miejscówka do zwiedzania raf i snorkowania.
  • Sharm el Sheikh – moim zdaniem jest to bardzo europejski kurort. Dużo oświetlenia na mieście, piękne otoczenie górami, świetne hotele i możliwość wycieczki do pobliskiej Jordanii lub Izraela. Znajdą się też rafy koralowe, jednak nie tak piękne jak w Marsa Alam. Hotele są tutaj nieco droższe.
  • Taba – jeszcze słabo poznany kurort, który nie oferuje zbyt wiele. Hotele są na odludziu. Transfery odbywają się w obstawie wojska. Najmniej bezpiecznie ze względu na położenie na Półwyspie Synaj. Dużym plusem jest bliskość Izraela i Akaby w Jordanii.

Odległość od morza

Drugą rzeczą jest oczywiście hotel. Wybierzcie kilka(naście) które wam odpowiadają aby finalnie wybrać ten najlepszy. Warto zwrócić uwagę na odległość hotelu od morza. Hotele z pierwszego rzędu mają do niego bezpośredni dostęp na prywatnej plaży. W drugim rzędzie są hotele, z których na plażę zabiera nas zazwyczaj busik, kursujący co chwilę.

Standard i afrykańskie gwiazdki hotelowe

W krajach afrykańskich standard i gwiazdki hotelowe mają zupełnie inne znaczenie niż w Europie. Najczęściej mają one jedną gwiazdkę (rzadziej dwie) więcej niż powinny 🙂 Jeśli zależy nam na dobrym standardzie, hotele 4* i wyżej będą dobrym wyborem.

Sprawdź opinie o hotelu

Mamy już wstępnie wyselekcjonowane hotele? Świetnie. Wchodzimy na stronę https://www.tripadvisor.com/ i sprawdzamy opinie o naszych hotelach. Te z przewagą ocen pozytywnych powinny nas najbardziej zainteresować. Przy równomiernym rozkładzie ocen powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. TripAdvisor oferuje także możliwość sprawdzenia zdjęć zrobionych w danym hotelu przez gości. Czasem to naprawdę ułatwia wybór.

Otoczenie hotelu na Google Maps

Dla bardzo dociekliwych istnieje możliwość sprawdzenia hotelu na GoogleMaps w trybie satelity i StreetView. Można sprawdzić wielkość hotelu z góry, jego umiejscowienie i otoczenie. Dodatkowo w wizytówce hotelu w Google można poczytać opinie. To dodatkowa możliwość potwierdzenia słuszności naszego wyboru.

Podróż do Egiptu samolotem – lotnisko i przebieg lotu

Widok z samolotu – rafy koralowe

Dokumenty i przygotowanie

Dokumenty potrzebne do odprawy otrzymamy od biura podróży zazwyczaj chwilę przed wylotem (dzień-dwa, czasem nieco wcześniej). Warto sprawdzić o której dokładnie mamy wylot. Takie informacje dostępne są na stronie biura podróży oraz stronie lotniska. Dla panikarzy polecam być na lotnisku 3h wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli nieco więcej czasu na odprawę i ewentualne zakupy w strefie bezcłowej.

Kontrola osobista i bagaż podręczny

W bagażu podręcznym można mieć jedzenie ale woda przeważnie nie przechodzi i trzeba ją wypić lub wyrzucić. Wszelkie powerbanki, baterie i urządzenia je zawierające należy spakować w bagaż podręczny. Pamiętajmy także, żeby nie zabierać żadnych ostrych narzędzi np. pilniczek, obcinaczki do paznokci, igła do karty sim. Takie rzeczy należy zapakować do bagażu rejestrowanego. Po przejściu kontroli osobistej mamy czas na strefę bezcłową, jedzenie, picie i ewentualne zakupy.

Po ogłoszeniu boardingu (zobaczymy go na ekranach w strefie oczekiwania) należy udać się do odpowiedniego GATEu, jednak nie warto ustawiać się w kolejce. Loty do Egiptu odbywają się za pomocą przewoźników czarterowych, dlatego każdy ma zapewnione miejsce, które widnieje na bilecie. Nikt wam go nie zajmie. 🙂

Jedzenie i picie w trakcie lotu

W trakcie lotu zazwyczaj jest możliwość zamówienia napojów i jedzenia ale zależy to od konkretnego przewoźnika. Na wszelki wypadek warto zabrać kanapki :), ponieważ minie trochę czasu zanim dojedziemy do hotelu. Przykładowo, linie EnterAir oferują także zakupy bezcłowe m.in. alkohol, papierosy, gadżety, zegarki. Przypominamy, że alkohol w Egipcie możemy kupić jedynie w sklepie bezcłowym na lotnisku lub właśnie w trakcie lotu. Sprzedaż w zwykłych sklepach jest zabroniona.

Dokumenty w samolocie

W samolocie często rozdawane są dokumenty do wypełnienia takie jak karta „non egyptian arrival”, która będzie potrzebna do otrzymania wizy i/lub karta lokalizacyjna (pandemia, te sprawy). Warto mieć przy sobie długopis do ich wypełnienia.

Lądowanie w Egipcie – co i jak na lotnisku

Po przylocie wszyscy kierowani są do okienka tzw. BANK, w którym kupuje się wizę. Koszt to 25 USD. Warto mieć odliczoną kwotę. Pamiętajcie o wcześniej wypełnionej karcie, którą trzeba zostawić w okienku. Na pewno będziecie wołani przez naganiaczy z biur podróży słowami „visa! visa!” ale nie dajcie się nabrać bo mają drożej o 3$ 🙂

Po odebraniu bagażu kierujecie się do okienka waszego biura podróży, w którym otrzymujecie informację o numerze autokaru w który należy wsiąść. Przed wyjściem z lotniska można zaopatrzyć się w kartę sim lokalnej sieci (Orange, Vodafone) w kioskach ustawionych przy wyjściu. Kierowca zawiezie Was do odpowiedniego hotelu. Przy rozładunku bagażu warto pamiętać o napiwku. Jeden dolar dla kierowcy za osobę wystarczy.

Co przygotować przed wylotem?

Jeep na pustyni w Hurghadzie
Safari – przejazd Jeepami po pustyni

Najważniejsze! Dokumenty. Paszport, wydrukowane dokumenty otrzymane od biura podróży i ewentualnie paszport covidowy (zależnie od obowiązujących przepisów).

Na pewno przyda się też długopis lub dwa do wypełniania dokumentów. Umieszczony w bagażu podręcznym bez problemu przejdzie kontrolę osobistą.

Przed wylotem nie warto starać się o wizę przez internet. Strona działa słabo i nie jest to pewny sposób. Najlepiej kupić wizę na lotnisku.

Pieniądze a przede wszystkim DOLARY. Egipcjanie je kochają, a ich drobne nominały przydadzą się na bakszysz (objaśnienie niżej). Pamiętajmy, żeby wymienić je w kantorze na nowsze nominały (tak zwane duże głowy). W Egipcie obowiązuje waluta tak jak funt egipski (EGP) i oczywiście wszędzie nią zapłacimy. W tym przypadku kurs będzie nieco korzystniejszy niż płatność dolarami, która jest zazwyczaj mocno zaokrąglona.

Pieniądze bez problemu wypłacimy z wszechobecnych bankomatów (tylko EGP). Najłatwiej i najtaniej będzie to zrobić za pomocą karty Revolut, dzięki której oszczędza się na prowizji przewalutowania. Tutaj macie link >> REVOLUT
Karta jest zupełnie darmowa.

Nie musimy też zamawiać wcześniej karty sim. Kupimy ją na lotnisku lub w wielu sklepach operatorów komórkowych. Najlepiej wybrać Orange lub Vodafone.

W wielu krajach arabskich obowiązuje bakszysz, inaczej napiwek. Obecnie jest to często naciąganie turystów ale musimy się z nim liczyć jadąc do Egiptu. Najczęściej zostawiamy napiwki kelnerom, kierowcom, przewodnikom oraz osobom sprzątającym nasz pokój. W ostatnim przypadku wystarczy zostawić dolara na łóżku, a po powrocie do pokoju możemy zastać ręcznikowe figury zrobione przez obsługę. Napiwki świetnie działają na kelnerów i często potrafią zwiększyć moc drinka. 🙂

Egipska taksówka rządowa – bezpieczna 🙂

Po egipcie poruszamy się pomarańczowo-granatowymi (rządowymi) taksówkami lub uberem. Przed wyjazdem należy ustalić wysokość opłaty, żeby później nie być zdziwionym. Podróżowanie po Egipskich kurortach jest bardzo tanie.

Wioska beduinów w Górach Czerwonych

Egipskie kurorty takie jak Hurghada, Sharm el Sheikh czy Marsa Alam to miejsca bezpieczne z wieloma posterunkami policji na drodze. Nie powinniśmy się stresować. Każdy hotel jest odgrodzony wysokim murem oraz wjazdem ze szlabanem i ochroną. W nocy możemy spokojnie spacerować po mieście. Jedyne co może nieco zniechęcić to natarczywi sprzedawcy. Mamy nadzieję, że po tym poradniku wiecie już dużo więcej o Egipcie i łatwiej będzie Wam podjąć decyzję o wakacjach. Udanej wycieczki!

5/5 - (1 vote)
28 / 100

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here