Kategorie
Podróże

Maroko i jego skarby: co warto zobaczyć w Meknes?

Meknes, jako stolica sułtana Mulaja Ismaila, jest miastem wyjątkowym. Tu z historią można się spotkać niemal na każdym kroku, a wspaniałe zabytki przyciągają tu wycieczki z całego świata. To jeden z najpiękniejszych ośrodków miejskich, jakim może się pochwalić Maroko, a znajdujące się na jego terenie zabytki mają ogromną wartość. Jakimi atrakcjami może zatem oczarować turystów Meknes? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście?

Największą rolę Meknes odgrywało w czasach sułtana Mulaja Ismaila. Znany z okrutności władza rządził Marokiem w latach 1672 – 1727. To dzięki niemu Maroko umocniło swą pozycję na arenie międzynarodowej, dzięki czemu władca do dziś otaczany jest przez Marokańczyków ogromnym szacunkiem. Miejsca z nim związane są celami pielgrzymek, a i turyści w czasie swych wędrówek po kraju chętnie poświęcają im czas. Meknes zadziwia ich swym pięknem oraz wspaniałą architekturą, choć to właśnie miejsca związane ze słynnym sułtanem cieszą się największym zainteresowaniem.

W gronie najważniejszych obiektów na terenie tego miasta znajduje się Bab Mansur – ciekawa perełka architektury z początków XVIII wieku, która jest dziełem samego Mulaja Ismaila. Ozdobiona kolorowymi płytkami brama do dziś prezentuje się wspaniale i skutecznie przyciąga uwagę zwiedzających. Warto też zwrócić uwagę na wspaniałe pole golfowe, które powstało w miejscu dawnych ogrodów królewskich. Zachwyca też medina, którą koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Meknes. Może się ona pochwalić wspaniałym charakterem oraz piękną medresą Bu Inania. Historia tej szkoły koranicznej sięga czasów średniowiecza, a sama budowla jest jednym z ciekawszych przykładów islamskiej architektury na terenie miasta. Medina przyciąga również wspaniałą placówką muzealną. To Muzeum Sztuki Marokańskiej, w którym prezentowane są m. in. piękne kilimy tworzone przez Berberów. Prezentowana jest tu również ciekawa kolekcja marokańskiej ceramiki oraz wyrobów lokalnych rzemieślników. Liczne kramy są kolejną ozdobą historycznej części miasta, a sprzedawane na nich produkty to wspaniałe pamiątki z wycieczki po Maroku.

Głównym celem każdej wycieczki do Meknes jest grobowiec Mulaja Ismaila. To ważne sanktuarium, do którego często przybywają pielgrzymki. Jego grobowiec uznawany jest przez muzułmanów jaki miejsce posiadające wyjątkową moc, stąd też tak liczne pielgrzymki odwiedzające to miejsce. Samo sanktuarium, choć najważniejsze, nie jest jedynym obiektem przypominającym o potędze sułtana. Dla turystów wspaniałą przygodą może się okazać zwiedzenie pałacowych rezydencji, wznoszonych przez królów Maroka w XVII i XVIII wieku. Meknes może się pochwalić takimi perełkami, jak Dar el-Kebira czy Dar el-Makhzen. Pierwszy pałac był główną kwaterą Mulaja Ismaila, z drugiego pałacu do dziś okazjonalnie korzysta rodzina królewska. Cenną pamiątką na terenie sułtańskiej dzielnicy są też magazyny i spichlerze, które powstawały z myślą o ewentualnym oblężeniu miasta lub suszy. Do dziś zachwycają one swą potęgą, a olbrzymie założenie jest dla turystów odwiedzających Meknes ogromną atrakcją. Warto też odwiedzić dawne stajnie królewskie oraz zajrzeć na tereny pobliskiej farmy ogierów. Dla miłośników koni krwi arabskiej wizyta w tym miejscu bez wątpienia stanie się wielką atrakcją.

Dla turystów odwiedzających Meknes ważnym punktem jest Nowe Miasto. To na jego terenie można znaleźć noclegi w coraz liczniejszych tu hotelach, tu również czekają najlepsze w tym mieście restauracje.

5/5 - (2 votes)
6 / 100

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *