Czadca – słowacki raj dla aktywnych turystów

1412

Położona w tuż przy granicy z Polską Czadca jest jednym z tych miast, które Polacy chętnie odwiedzają w czasie swych wypraw w Beskidy. Możliwość wędrowania w okolicach Wielkiej Raczy do dla wielu turystów możliwość skorzystania z wycieczki na Słowację i zajrzenia do Czadcy. Czy warto zajrzeć do tego miasta? Jakie atrakcje turystyczne czekają na jej terenie?

Czadca – beskidzki raj

Czadca jest jednym z ciekawszych, a zarazem najbardziej znanych polskim turystom miast leżących w słowackich Beskidach. To właśnie bliskość gór, w tym tak ważnej dla piechurów i narciarzy Wielkiej Raczy, uczyniła z niej popularny kierunek turystycznych wypraw. Można się stąd wybrać zarówno na wycieczki w góry Beskidu Kisuckiego, jak i w pasmo Jaworników. To miasto doskonałe i dla miłośników górskich wypraw, i dla tych, którzy szukają atrakcyjnych terenów na narty. Dla nich Czada jest wręcz wymarzonym miejscem zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy urlop. Nie brak też na terenie Czadcy ciekawych obiektów, którym z pewnością warto poświęcić odrobinę uwagi w czasie pobytu w tym miejscu.

Co warto zobaczyć?

Choć to miasto wyjątkowo sprzyja miłośnikom turystyki aktywnej, wiele ciekawych obiektów czeka na jej terenie i na miłośników zabytków. W Czadcy, która powstała w XVI wieku jako typowa osada wołoska, najważniejszym zabytkiem jest pochodzący z XVIII wieku kościół św. Bartłomieja. W jego wnętrzu nie brak wspaniałych zabytków sztuki sakralnej, a wyjątkowo cenne malowidło można podziwiać w ołtarzu głównym. Inną atrakcją tej malowniczo położonej miejscowości jest Muzeum Kisuckie, w którego zbiorach można znaleźć wiele cennych eksponatów. Dzięki wystawom archeologicznej, etnograficznej oraz historycznej każda z osób zwiedzających placówkę może zdobyć szeroką wiedzę na temat tego regionu.

Czadca: miasto pełne kultury

Choć na terenie miasta i w jego najbliższej okolicy doskonale rozwija się turystyka aktywna, nie tylko piesze wycieczki i wyjazdy narciarskie przyciągają tu turystów. Znane są tutejsze imprezy i uroczystości kulturalne, w których udział daje każdemu okazję do świetnej zabawy. Jedną z nich jest organizowany w październiku przegląd filmów etnograficznych, drugą – sierpniowy Jarmark Bartłomiejski.

Okoliczne atrakcje: gdzie warto się wybrać?

Ponieważ w tak chętnie odwiedzanej przez turystów Czadcy można bez problemów znaleźć noclegi, jest ona doskonałym punktem wypadowym po okolicy. Gdzie warto się wybrać? Okolice miasta znane są przede wszystkim z Wielkiej Raczy, która i latem, i zimą przyciąga turystów. Piękne widoki i doskonałe warunki narciarskie – oto walory tego szczytu, na którym stykają się granice Polski i Słowacji. Wielką atrakcją może się też okazać skansen znajdujący się we wsi Vychylovka. To Muzeum Wsi Kisuckiej, na terenie którego prezentowane są nie tylko chaty i budynki gospodarcze, ale i ciekawe szałasy pasterskie. Na terenie tego skansenu rozpoczyna też swą trasę turystyczna kolejka wąskotorowa, która pozwala na zatoczenie pętli o długości 6 km w rejonie skansenu. Warto też zajrzeć do miejscowości Turzowka, która jest jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w tej części kraju oraz do Kisuckiego Nowego Miasta, które przyciąga turystów swym renesansowym kasztelem.

Ze względu na swe zaplecze sportowe i rekreacyjne oraz piękną okolicę, Czadca stała się jednym z najciekawszych miast, jakim Słowacja przyciąga miłośników turystyki aktywnej. W tej części kraju na nudę nie można narzekać, a terenów sprzyjających pieszym wędrówkom, rowerowym wycieczkom oraz wyjazdom na narty nie brakuje.

3/5 - (2 votes)
6 / 100

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here