Spis treści
Afiliacja (inaczej zarabianie przez polecanie) to obecnie jeden z popularniejszych sposobów zarabiania pieniędzy w sieci. Choć do niedawna nie był tak popularny obecnie, coraz więcej osób decyduje się na płatne polecanie produktów i uzyskuje wynagrodzenie w ten sposób. W internecie istnieje wiele programów, a my możemy polecać różnorodne produkty i usługi.
Łatwość w rozpoczęciu zarabiania w ten sposób, możliwość zarobienia dużych sum pieniędzy czy brak dużych wymagań sprawiają, że sposób ten wykorzystuje coraz więcej osób. Aby rozpocząć płatne polecanie produktów, nie musimy również wnosić wkładu własnego, co jest jednym z największych plusów.
Czym zatem jest afiliacja? Na czym polega ona w praktyce? Jakie możliwości nam daje? Jakie są korzyści zarabiania w ten sposób? Odpowiedzi na pytania, przydatne porady oraz informacje przedstawiamy w dalszej części tekstu.
Czym jest afiliacja?
Afiliacja to płatne polecanie produktów i usług. Korzystając z sieci afiliacyjnych, otrzymujemy do wyboru konkretne produkty, które reklamujemy. W zamian za to, jeśli dana osoba skorzysta z naszego baneru reklamowego lub linku reklamowego i kupi produkt, otrzymamy wynagrodzenie. Aby móc działać w ten sposób trzeba mieć ukończone 18 lat i zarejestrować się w danej sieci afiliacyjnej.
Polecanie produktów i usług nie jest trudne i nie wymaga wykonywania skomplikowany czynności, dzięki czemu z tym zadaniem poradzi sobie każda osoba. Dany produkt możemy polecać w wielu miejscach, a gdy ktoś z niego skorzystać my otrzymamy zapłatę. Do wyboru jest wiele branż, wysokości prowizji oraz wynagrodzeń i systemów rozliczeń.
Produkty do sieci afiliacyjnych, z których je wybieramy dodają największe marki bankowe czy odzieżowe, co świadczy o rzetelności afiliacji i przejrzystych zasadach. Sam sposób zarabiania jest legalny, a my musimy rozliczyć się z zarobionych pieniędzy z urzędem skarbowym.
Bardzo często oferty afiliacyjne są również korzystne dla klientów, którzy z nich skorzystają, gdyż są one przeważnie promocyjne. Dzięki temu możemy zachęcać preferencyjnymi warunkami promocji takie osoby do skorzystania z danej oferty.
Jak afiliacja wygląda w praktyce?
Afiliacja w praktyce jest bardzo prosta i nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych czynności. Po zarejestrowaniu się w konkretnej sieci afiliacyjnej uzyskujemy dostęp do konkretnych ofert — np. kont bankowych czy kosmetyków. Jeśli wybierzemy jedną z nich, pobieramy link promujący lub baner.
Obydwa elementy umieszczać możemy na swoich blogach, kanałach społecznościowych czy stronach – jeśli mamy odbiorców, czy w internecie na forach. Gdy zainteresujemy daną osobę np. kontem bankowym, a ona kliknie nasz link lub baner i założy takowe konto — my otrzymujemy prowizję za polecenie. Najczęściej prowizje naliczane są z ok. miesięcznym opóźnieniem, aby można było zweryfikować czy konto zostało faktycznie założone, a użytkownik poprawnie skorzystał z promocji.
Zarobki za polecanie produktów są różne. Najwyżej ceniona jest branża finansowa czy motoryzacyjna. W tyle nie pozostają też branże kosmetyczne, bukmacherskie czy językowe. Przeciętnie za polecenie money zgarnąć ok. kilkunastu- kilkudziesięciu złotych. Zarabianie w ten sposób posiada różne formy wypłaty środków.
Niektóre sieci płacą konkretne stawki, a inne wypłacają wynagrodzenie prowizyjne uzależnione konkretnych czynności czy wyników. Produkty i usługi promować można w różnych miejscach, o ile wpisy takie nie łamią wewnętrznych reguł stron.
Jakie mamy możliwości do wyboru?
Na rynku funkcjonuje wiele programów partnerskich. Ich liczba stale się zmienia, ale z pewnością znajdziemy powyżej setki takich sieci. Na polskim rynku możemy korzystać z ogólnych sieci afiliacyjnych takich jak Lead.Network, MyLead czy FireAds. Gdy zależy nam na produktach finansowych, prym wiodą tutaj ebrokerpartner, comperialead czy money2money. Są one ukierunkowane na promowanie kredytów czy kont bankowych i w tej dziedzinie przeważnie mają najlepsze oferty.
W internecie możemy również spotkać markowe programy afiliacyjne takich marek jak AliExpress czy Amazon. Wiele sklepów internetowych czy portali za polecanie ich produktów oferuje mniejsze lub większe zarobki. Do wyboru mamy również sms-owe konkursy, w których można wygrać nagrodę. Jeśli dany użytkownik wyśle sms-a pod wskazany numer, my otrzymamy prowizję.
Kategorii i sposobów afiliacji jest wiele, dzięki czemu każda osoba z pewnością znajdzie sposób najdogodniejszy dla siebie. Nie ma jednego konkretnego sposobu na pozyskanie wielu klientów i duży zarobek. Nasze działania muszą być dopasowane do branży oraz odbiorców, którym oferujemy dany produkt.
Czy warto wejść w zarabianie w internecie?
Jak najbardziej tak! Afiliacja to jeden z ciekawszych pomysłów na zarabianie pieniędzy. Jest on szczególnie korzystny, gdy prowadzimy własnego bloga, jesteśmy influencerami lub posiadamy szerokie grono odbiorców np. na kanałach społecznościowych. Dzięki temu możemy zarabiać pieniądze w prosty sposób. Nie musimy do tego rodzaju zarabiania pieniędzy posiadać kierunkowego wykształcenia czy doświadczenia a wystarczą jedynie chęci, zaangażowanie i wolny czas.
Afiliacja jest również dobrym sposobem na pokrycie kosztów prowadzenia własnego bloga, jeśli nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu temu sposobowi zarabiania. Możemy również traktować go jako dodatkowy zarobek.
Ile można zarobić na polecaniu produktów?
Ogromnym plusem afiliacji jest również możliwość zarobienia dużych sum pieniędzy lub typowej pensji, jaką możemy zarobić na etacie. Poświęcając odpowiednio dużo czasu, powinniśmy utrzymywać się z tego sposobu zarabiania, a wiele osób właśnie chwali się zarobkami takiego rzędu. Zarabiać poprzez polecanie produktów możemy również, gdy chcemy pracować online w domu bez typowego codziennego wychodzenia do pracy. Dzięki temu nie musimy liczyć się z obowiązkami, stałymi godzinami pracy czy mieć szefa.
Afiliacja daje zatem dużą elastyczność i możliwość pracowania o dowolnej porze. Posiadając odpowiednio dużo czasu, możemy w ten sposób stopniowo zmienić swój etat właśnie na pracę przy polecaniu produktów.
Dla początkujących polecam dwie sieci partnerskie. Wyżej wymienione MyLead oraz FireAds.